Podpora pro lyžařské školní zájezdy

Je logické, že Asociace horských středisek se dlouhodobě snaží najít podporu pro lyžařské školní zájezdy, které se na začátku 90. let staly dobrovolnými a počet žáků je na nich stále nižší. Jde totiž o to, že smysluplná podpora by pomohla zlepšit jejich možnosti se kurzu zúčastnit, a to má celou řadu benefitů.  

Předně mezi nimi jsou zdraví a pobyt na čerstvém vzduchu, ale i sociální a psychické aspekty. Důležité jsou ale i benefity ekonomické, které by pomohly celá řadě provozovatelů skiareálů, ubytování, restaurací a dalších služeb na horách. Je přitom dobré si uvědomit, že v cestovním ruchu na horách pracuje přes 45 tisíc zaměstnanců. Komplexně je analýza současné situace a možnosti řešení popsány v nezávislé studii zpracované společností KPMG.   

Subvence na lyžařské kurzy, ale i na školy v přírodě a další aktivity, mají nejen na Slovensku, v Maďarsku, Polsku nebo Slovinsku, ale systémově existuje pomoc i v Rakousku, Švýcarsku a dalších zemích. I tato řešení sledujeme a máme je zdokladovány.

Podporu těmto snahám vyjadřují u nás nejen lidé z horského byznysu, ale i sportovní svazy, olympijský výbor, různé asociace nebo starostové měst a obcí či politici.

Můžeme se bavit o parametrech nastavení podpory, jestli má být plošná nebo v jaké výši, ale v principu by jakákoliv pomoc byla vítána.