Školení pro elektrikáře lanových drah

Školení určené pro všechny osoby pověřené řízením a činností na elektrickém zařízení lanových drah se letos uskuteční ve dnech 8.-9.10.2020 ...více

Archiv novinek

Tisková zpráva AHS ČR - Snížení sazby DPH na lyžařské vleky - 25.5.2020

Vláda dne 25.5.2020 schválila návrh na snížení sazby DPH na jízdné na lyžařských vlecích z 15% na 10% a došlo tak ke sjednocení sazby, která je na této nižší úrovni platná na lanové dráhy od 1.2.2019.

Jsme velmi rádi, že se nám společně s partnery ze SOCR ČR a Fóra CR podařilo shromáždit dostatečné argumenty a podporu od spolupracujících institucí tak, že se podařilo k této věci získat pozitivní stanovisko paní ministryně Schillerové a Ministerstva financí ČR. Tiskovou zprávu naleznete zde.  

 

Analytická čísla o stavu cestovního ruchu v ČR

 

Tisková zpráva AHS ČR - 23.4.2020

K ukončení zimní sezóny 2019/20 se tentokrát nemohla uskutečnit tradiční tisková konference, AHS ČR tedy vydala tuto tiskovou zprávu.

 

Opatření vlády proti koronaviru ze dne 10.3.2020 se nevztahují na lyžařské areály

Poskytujeme základní informace k aktuálním opatřením vlády v souvislosti se sířením nákazy koronaviru. Na stránkách Ministerstva zdravotnictví je již aktuálně k dispozici text „Mimořádného opatření“ . Z textu opatření vyplývá obecný rozsah zákazu i jeho časová účinnost.

Po konzultaci věci se spolupracující advokátní kanceláří jsme toho názoru, že na běžný provoz lyžařského areálu předmětné opatření nedopadá a tento provoz tak není třeba podle našeho názoru v souvislosti s tímto mimořádným opatřením zatím nikterak omezovat. Stejný závěr platí i pro poskytování stravovacích a ubytovacích služeb. Zároveň však upozorňujeme, že pod definici aktuálně zakázaných veřejných akcí, mohou spadat některé jednorázové doprovodné akce běžně pořádané ve skiareálech, tzn. typicky různé propagační akce k prezentaci různých výrobků a služeb, hudební akce, akce rádií či sportovních klubů apod.

Shora uvedené závěry byly víceméně potvrzeny i politickými prohlášeními na tiskové konferenci vlády ČR po zavedení mimořádného opatření, jejíž záznam je k dispozic např. na webu novinky.cz, kdy se jedná zejména o čas 12.35 až 14.35 a následně o prohlášení ministra zdravotnictví přímo k otázce opatření pro lyžařské areály v čase 42.30 až 43.40.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci mimo jiné řekl: "Lyžařských vleků se toto opatření netýká, není to jednorázová akce, kde by se shromažďoval nějaký větší počet lidí na jednom místě. Vleky jsou nástroj, jak se člověk může dostat na sjezdovku, tedy není to skutečně tento případ a na vleky se bezesporu toto nevstahuje. My neomezujeme sportování, omezujeme sporovní akce, které mají počet lidí nad 100 na jednom místě."

 

Tisková zpráva AHS ČR - 20.2.2020 

K aktuálním podmínkám v českých lyžařských střediscích jsme vydali tuto tiskovou zprávu

 

Tisková zpráva AHS ČR - 16.1.2020 

K situaci na našich horách byla vydána tisková zpráva, jejíž znění naleznete zde.

 

Dílčí výsledky výzkumu VÚV Praha hodnotící dopady technického zasněžování

Na podzim 2019 vyšel v odborném časopise VTEI článek - dílčí zpráva z výzkumu „Dopad technického zasněžování na toky v Krkonoších“, který zpracovává Výzkumný ústav vodohospodářský Praha. Článek obsahuje zajímavé závěry se kterými se můžete seznámit zde.

 

Fakta o technickém zasněžování, aneb udržitelnost zimního cestovního ruchu v ČR

Do grafické podoby jsme dali základní informace o některých apektech výroby technického sněhu - otevřená debata o zasněžování nám může pomoci pochopit, že zasněžování není nic, čeho bychom se měli obávat. Obrázek níže si můžete stáhnout zde.

Vyjádření AHS ČR - Fakta o technickém zasněžování (Mýty a skutečnost o zasněžování sjezdových tratí) 

V souvislosti s mediálními výstupy o údajné všeobecné škodlivosti dopadů používání technického zasněžování, jsme k této problematice aktualizovali naše dřívější vyjádření Fakta o technickém zasněžování.

 

Tisková konference k zahájení zimní sezóny 2019/20 Praha, 4.11.2019

AHS ČR a agentura CzechTourism uspořádaly v pondělí 4.11.2019 tiskovou konferenci k nadcházející zimní sezóně. Hlavními tématy byly novinky na zimu 2019/20, výsledky průzkumu Češi a zimní dovolená a také informace související s investicemi do šetrných technologií. Na tiskové konferenci vystoupili prezidentka AHS ČR Kateřina Neumannová, ředitel CzechTourism Jan Herget a ředitel AHS Libor Knot.

Na následujících odkazech naleznete Tiskovou zprávu, přílohu s přehledem novinek a také infografický materiál Fakta o technickém zasněžování.  

 

Tisková zpráva ke Konferenci horských středisek a valné hromadě AHS ČR. Prezidentkou AHS ČR se stala Kateřina Neumannová. Praha, 21.5.2019 

Konference horských středisek ČR se uskutečnila ve Špindlerově Mlýně dne 15.5.2019 (více o akci v sekci Z činnosti AHS - Pořádání konferencí). Následující den na tuto akci navázala valná hromada AHS ČR, na které byla zvolena nová prezidentka AHS ČR. K oběma událostem byla vydána tato Tisková zpráva.

 

Tisková konference k ukončení zimní sezóny 2018/19, Praha 11.4.2019

AHS ČR ve spolupráci s agenturou CzechTourism uspořádaly v prostorách mediálního centra Orbis agentury CzechTourism tiskovou konferenci ke končící zimní sezóně 2018/19.

Zde je k dispozici tisková zprávaprezentace AHS a prezentace CzechTourism

 

Tisková konference k zahájení zimní sezóny 2018/19, Praha, 6.11.2018

V prostorách mediálního centra Orbis agentury CzechTourism proběhla ve čtvrtek 6.11.2018 tradiční tisková konference k nadcházející zimní sezóně. Akce se uskutečnila ve spolupráci AHS ČR a agentury CzechTourism.  

Tiskovou zprávu z konference naleznete zde.

 

Tisková konference k ukončení zimní sezóny 2017/18, Praha 10.4.2018

AHS ČR ve spolupráci s agenturou CzechTourism uspořádaly v prostorách mediálního centra Orbis agentury CzechTourism tiskovou konferenci ke končící zimní sezóně 2017/18. 

Za účasti zástupců médií a lyžařských areálů zazněly informace o průběhu zimní sezóny 2017/18, o návštěvnosti, tržbách a jejich porovnání s minulými lety. Zmíněny byly dopady investic z minulých sezón i chystané projekty na příští rok. Prezentovány byly i některé další projekty (např. CzechSkipass, nebo Hodnocení horských středisek ČR) a samozřejmě i informace o blížící se letní sezóně 2018.

Zde můžete najít tiskovou zprávu, případně pro informaci i pozvánku.

 

 

Vyjádření AHS ČR - Mýty a skutečnost o technickém zasněžování sjezdovek

V souvislosti s mediálními výstupy o údajné škodlivosti dopadů používání technického zasněžování, jsme zpracovali k této problematice následující vyjádření  Mýty a skutečnost o technickém zasněžování sjezdových tratí 

 

Vyjádření AHS ČR - přenositelnost jízdenek 

Problematiku přenositelnosti časových jízdenek - skipasů sledujeme dlouhodě. Bohužel se v médiích v poslední době objevily zavádějící a nepravdivé informace o tom, že všechny jízdenky lze volně předat, nebo prodat. Proto jsme zpracovali následující vyjádření k této věci.

 

Tisková konference k zahájení zimní sezóny 2017/18, Praha, 2.11.2017

V prostorách mediálního centra Orbis agentury CzechTourism proběhla ve čtvrtek 2.11.2017 tradiční tisková konference k nadcházející zimní sezóně. Akce se uskutečnila ve spolupráci AHS ČR a agentury CzechTourism.  

Kromě ohlédnutí za letní sezónou 2017 byly představeny zejména hlavní novinky, které se v lyžařských areálech chystají na tuto zimu. Zástupci médií byli také informováni o předpokládaném vývoji v cenách skipasů, které lze na tuto sezónu předpokládat.

Tiskové konference se kromě zástupců médií a členských organizací AHS ČR zúčatnili také představitelé Agentury CzechTourism, včetně paní ředitelky Moniky Palatkové. Mimo jiné přítomné informovali o chystané kampani na podporu návštěvnosti našich hor.

Více informací naleznete v tiskové zprávě zde

 

Tisková konference k ukončení zimní sezóny 2016/17, Praha 10.4.2017

AHS ČR ve spolupráci s agenturou CzechTourism uspořádaly v prostorách mediálního centra Orbis agentury CzechTourism tiskovou konferenci ke končící zimní sezóně 2016/17. 

Zde můžete najít tiskovou zprávu, případně pro informaci i pozvánku.

 

Tisková konference k zahájení zimní sezóny 2016/17, Praha 1.11.2016

AHS ČR ve spolupráci s agenturou CzechTourism uspořádaly v prostorách mediálního centra Orbis agentury CzechTourism 1.11.2016 tiskovou konferenci k nadcházející zimní sezóně. 

Kromě ohlédnutí za letní sezónou 2016 byly představeny zejména hlavní novinky, které se v lyžařských areálech chystají na tuto zimu. Zástupci médií byli také informováni o předpokládaném vývoji v cenách skipasů, které lze na tuto sezónu předpokládat.

Tiskové konference se zúčastnily na dvě desítky novinářů a kromě zástupců AHS ČR také představitelé Agentury CzechTourism, včetně paní ředitelky Moniky Palatkové. 

Zde můžete najít celou tiskovou zprávu.

 

Tisková konference k ukončení zimní sezóny 2015/16, Praha 14.4.2016

AHS ČR ve spolupráci s agenturou CzechTourism uspořádaly v prostorách mediálního centra Orbis agentury CzechTourism tiskovou konferenci k právě ukončené zimní sezóně. 

Zde můžete najít tiskovou zprávu za akce a také prezentaci.  

 

Tisková zpráva k lyžařským podmínkám na našich horách - 16.3.2016

Abychom upozornili na stále výborné podmínky k lyžování v našich střediscích, vydali jsme tuto tiskovou zprávu.

 

Tisková zpráva k situaci na našich horách - 7.1.2016

V souvislosti se zlepšenými podmínkami k lyžování jsme pro média vydali tuto tiskovou zprávu.

 

Tisková konference k zahájení zimní sezóny 2015/16, Praha 11.11.2015

Tiskovou konferenci v hotelu Modrá růže v Praze uspořádaly dne 11.11.2015 společně Agentura CzechTourism a AHS ČR. Kromě ohlédnutí za letní sezónou byly představeny zejména hlavní novinky, které se v lyžařských areálech chystají na tuto zimní sezónu, od zástupců CzechTourism zazněly informace o projektu "Česko - naše destinace" a s hlavními výsledky analýzy návštěvnosti českých horských středisek seznámili přítomné odborníci z KPMG Česká republika.

Na následujících odkazech můžete získat tiskovou zprávu AHS ČR o novinkách na zimu, celkovou tiskovou zprávu Czechtourismu o kampani Česko - naše destinace a o výsledcích analýzy návštěvnosti. Dále jsou k dispozici prezentace AHS ČR, prezentace Czechtourism, prezentace KPMG. Pozvánka s programem je zde.

 

Tisková zpráva z konference AHS, Praha 4.6.2015

AHS ČR ve spolupráci s Institutem pro veřejnou diskuzi uspořádal 4.6. 2015 konferenci s názvem "Konkurenceschopnost českých horských středisek"

V rámci této akce byla vydána i tisková zpráva.

 

AHS ČR uspořádala dne 7. 4. 2015 tiskovou konferenci u příležitosti ukončení zimní sezóny 2015/15. 

Zde můžete najít tiskovou zprávu za akce a také prezentaci.  

 

"I přes rozmary počasí se podmínky na sjezdovkách rychle vylepšují", TZ ze dne 14.1.2015

Na začátku ledna počasí nedává zapomenout na loňskou zimu, ale lyžování je přitom velmi dobré! TZ naleznete zde.

 

Tisková zpráva "Zlepšující se podmínky na horách" ze dne 29.12.2014

Po Vánočních svátcích se počasí konečně umoudřilo a informujeme média a veřejnost o rychle se zlepšujících podmínkách na našich horách. Tisková zpráva je zde.

 

Tisková zpráva "Informace o horských střediscích" ze dne 22.10.2014

Touto informací znovu poukazujeme na existenci Asociace horských středisek ČR a médiím nabízíme možnost získávat od nás obsáhlé a přesné informace. Zpráva je k dispozici zde.

 

AHS ČR ve spolupráci s Agenturou CzechTourism uspořádaly 4.11.2014 tiskovou konferenci na téma "Zimní sezóna 2014/15"

Program akce je k dispozici zde.

Z tiskové konference byly vydány celkem tři tiskové zprávy:

1. TZ - Novinky na sezónu 2014/15, Ceny skipasů, Projekt Czech Skipass, Limity rozvoje horských středisek a Informace o horách.

2. TZ - Projekty Agentury CzechTourism na kterých spolupracuje AHS ČR

3. TZ - Novinky a investice jednotlivých lyžařských středisek před sezónou 2014/15. K dispozici informace od 17 středisek.

 

Tisková zpráva z konference AHS, Praha 28.4.2014

AHS ČR ve spolupráci s Institutem pro veřejnou diskuzi uspořádal 28.5. 2014 konferenci s názvem "Jaká je současnost a budoucnost horských středisek v Čechách?"

V rámci této akce byla vydána i tisková zpráva.

 

Tisková konference AHS, Praha 8.4.2014

Tématem bylo ohlédnutí za lyžařskou sezónou 2013/14 na našich horách. Nastoleny byly otázky - jaká byla právě skončená lyžařská sezóna? Co ukázal první půlrok fungování Asociace horských středisek ČR a kam směřují její další plány? 

Tiskovou zprávu naleznete zde, grafická příloha s grafy je k dispozici zde.

 

Tisková zpráva 31.1.2014

Na českých horách jsou v provozu již téměř všechny lyžařské areály

Díky mrazivému počasí jela v posledních dnech všechna zařízení na výrobu umělého sněhu naplno a lyžařské podmínky na tuzemských horách jsou nyní vynikající Zatímco ještě před deseti dny bylo otevřeno jen 65% skiareálů, teď je to již plných 95%.,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR.

Na tento víkend se chystá otevření dalších sjezdovek. Oproti polovině ledna se možnosti lyžování rozšířily a více než 100 km sjezdových tratí a znovu se otevřelo přes 160 lanovek a vleků.  

Je výborné, že současně se zahájením jarních prázdnin našich školáků jsme se na českých horách dočkali plného provozu lyžařských středisek. Na návštěvníky čeká nejen kvalitní lyžování, včetně večerního lyžování a otevřených snow parků, ale naplno se rozjíždí i různé doprovodné akce. Na mnoha místech je připraveno například testování lyží, závody pro veřejnost, nebo zábavné soutěže pro děti.

 

Další informace:

Libor Knot, ředitel AHS

libor.knot@ahscr.cz

Tel.: 603157817

 

Tisková zpráva 24.1.2014

Na české hory se vrátil sníh a lyžuje se

„Lyžařské podmínky na našich horách se rapidně vylepšují. Přírodního sněhu sice napadlo jen asi 5 až 25 cm, ale mrazivé dny umožňují umělé zasněžování, takže sjezdovky se rychle vylepšují,“ říká Libor Knot z Asociace horských středisek ČR. Od začátku tohoto týdne jsou provozovatelé lyžařských středisek opět v pohotovosti, protože je to v lednu poprvé, co mohou spustit sněžná děla.

V provozu jsou všechna střediska Asociace horských středisek ČR, která tvoří většinu z těch nejkvalitnějších pěti a čtyř hvězdičkových areálů v ČR.

Z celkového počtu 110 skiareálů sledovaných na portálu holidayinfo.cz je v provozu 76 z nich, tedy okolo 70%. Některá střediska sice v tuto chvíli nejedou na svou plnou kapacitu, ale situace se rychle lepší – jen za poslední dva dny se otevřelo pro veřejnost přes 15 km sjezdovek a znovu se spustilo na 30 vleků.

 

Předpověď počasí na tento víkend slibuje slunečné počasí, takže návštěvě hor nic nebrání. Mrazivé počasí a sněžení má navíc nějakou dobu vytrvat, takže můžeme doufat, že se na českých horách brzy dočkáme plného provozu lyžařských středisek.  

 

Další informace:

Libor Knot, ředitel AHS

libor.knot@ahscr.cz

Tel.: 603157817

 

Tisková zpráva 27.12.2013

 
  Na českých horách se lyžuje

„Lyžařské podmínky na našich horách jsou překvapivě velmi slušné, a to i přes nepřízeň počasí,“ říká Libor Knot z Asociace horských středisek ČR. V posledním týdnu chyběly na horách srážky a vinou inverzního počasí se v lyžařských areálech nedalo kvůli teplotám ani dostatečně využívat umělé zasněžování, nicméně přírodní sníh a několik mrazivých nocí ze začátku prosince stačily k tomu, že si lyžaři mohou přijít na své.

Zimní sezónu již zahájila všechna střediska Asociace horských středisek ČR, která tvoří většinu z těch nejkvalitnějších pěti a čtyř hvězdičkových areálů v ČR. Z této kategorie lyžařských skiareálů čítající 30 středisek je v tuto chvíli mimo provoz pouze jediné.

Z celkového počtu 110 skiareálů sledovaných na portálu holidayinfo.cz je v provozu 83 z nich, tedy více než 75%. Mnoho středisek sice v tuto chvíli nejede na svou plnou kapacitu, ale ač je to při pohledu z našich nížin těžko k uvěření, v provozu je většina sjezdovek.

I přestože jsou podmínky k lyžování omezené, stále se do českých hor vyplatí vydat za odpočinkem, čerstvým vzduchem a zimní pohodou. Střediska například provozují sáňkařské dráhy, stříkají ledová kluziště a upravují běžecké tratě. Zimní dovolenou můžete navíc doplnit i méně tradičními aktivitami, jako jsou tenis, bowling, nebo odpočinek ve welness centru.

Od poloviny příštího týdne navíc slibují meteorologové mrazivé noci. Příznivá předpověď počasí na další dny dává tušit, že na plný provoz českých hor již nebudeme dlouho čekat.

 

Další informace:

Libor Knot, ředitel AHS

libor.knot@ahscr.cz

Tel.: 603157817

 

Praha, 15.10.2013

Provozovatelé horských středisek spojují své síly, založili novou asociaci

S cílem prosazovat společné zájmy založilo čtrnáct největších hráčů na trhu Asociaci horských středisek České republiky. Nové profesní sdružení bude usilovat o vytvoření co nejlepších podmínek pro rozvoj cestovního ruchu a lyžařského průmyslu na českých horách.   

„Funkční profesní organizace tohoto typu v Česku chyběla. Uvědomili jsme si to, když jsme řešili pronájem našich lyžařských středisek. Chtěli jsme je pronajmout na dvacet let, ale část sjezdovek je na státních pozemcích, které může stát ze zákona pronajmout na osm let.  To je příklad problémů, které řešíme,“ řekl prezident Jiří Bis, který v AHS zastupuje Českou unii sportu, majitele tří velkých krkonošských skiareálů. „Horská střediska pro svůj rozvoj potřebují silné sdružení, které je bude reprezentovat při jednání se státem, krajskými samosprávami a státními institucemi,“ uvedl Bis.

Asociace horských středisek ČR se chce zaměřit hlavně na hájení zájmů svých členů v oblasti tvorby legislativy. Pomáhat bude také při propagaci horských středisek a služeb v nich poskytovaných, při zkvalitnění výměny statistických údajů, informací a dat o fungování horských středisek a jejich návštěvnosti nebo při získávání zkušeností ze zahraničí. Sdružení bude spolupracovat i s dodavateli horských technologií a zařízení.

„Chceme, aby pobyt na českých horách byl pro všechny návštěvníky co nejpříjemnější. K tomu ale potřebujeme odpovídající podmínky. Málokdo si uvědomuje, že horský cestovní ruch představuje významnou část turistického průmyslu v Česku, zaměstnává řadu lidí, přináší nemalé peníze do státního rozpočtu. Stát z nich ale do horských regionů nevrací téměř nic.“ vysvětlil důvody vzniku Asociace Richard Kirnig, majitel společnosti Mega Plus, která provozuje Skiareál Černá Hora – Pec.

Asociaci založilo čtrnáct velkých horských středisek, které svým obratem představují významnou většinu českého trhu. Zastoupeny jsou všechny horské oblasti. Na ustavující valné hromadě nechyběli zástupci významných center ze Špindlerova Mlýna, Janských Lázní, Pece pod Sněžkou, Dolní Moravy, Lipna, Špičáku na Šumavě nebo Klínovce.

„Počítáme, že počet členů do budoucna poroste. Zájem o vstup do asociace mají také další areály, ale i instituce a firmy. Chceme spolupracovat se všemi, kteří mají na srdci dobro českých hor,“ prozradil prezident Asociace horských středisek ČR Jiří Bis.

Seznam zakládajících členů a jména osob zvolených do orgánů AHS jsou přílohou této tiskové zprávy.

Další informace:

Libor Knot, ředitel AHS

libor.knot@ahscr.cz

Tel.: 603157817