Konference horských středisek ČR a VH AHS se uskutečnila 11.-12.6.2024 ve Špindlerově Mlýně

Tradiční Konference horských středisek, kterou pořádaná Sitour ČR a AHS, se letos uskutečnila ve dnech 11. - 12. 6. 2024 ...více

Archiv novinek

Tisková zpráva k zahájení letní sezóny 2024 na českých horách

Vydaná tisková zpráva seznamuje s investicemi a novinkami v horských střediscích před nadcházející letní sezónou 2024, prezentuje výsledky průzkumu o postoji Čechů k našim horám a obsahuje i vyjádření ředitele agentury CzechTourism Františka Reismüllera. TZ je k dispozici zde.

 

Shrnutí zimní sezóny 2023/24

Stručné shrnutí a hodnocení zimní sezóny 2023/24 najdete zde.

 

Tisková zpráva AHS ČR - Podnikatelé a obce sdružené v Asociaci horských středisek se ohrazují proti zkratkám o „konci lyžování“, 22.2.2024

Asociace horských středisek vydala tiskové prohlášení, v němž se podnikatelé a obce sdružené v Asociaci horských středisek důrazně ohrazují proti aktuálním zkratkám v duchu „technický sníh je fuj, lyžovat se má jen na přírodním sněhu, a když ten nebude, ať se sjezdovky klidně zavřou, stejně je to zábava pro úzkou elitu“.

Konkrétní argumenty a detaily najdete v přiloženém Prohlášení, které podepsali: Kateřina Neumannová, prezidentka AHS, a Libor Knot, ředitel AHS; Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu; obce a města sdružené v Asociaci horských středisek. V přiložené infografice doplňujeme ještě některá další fakta.

 

Tisková zpráva AHS ČR k blížícím se jarním prázdninám, 22.1.2024

AHS poskytla médiím tiskovou zprávu ve které shrnuje podmínky v našich horských střediscích před blížícími se jarními prázdninami. Text tiskové zprávy naleznete zde.

 

Tisková zpráva AHS ČR k zahájení lyžařské sezóny, 29.11.2023

AHS ČR vydala tiskovou zprávu u příležitosti zahájení této lyžařské sezóny. Chce tak upozornit, že aktuální příznivé počasí přináší přírodní sníh a mrazy a horská střediska jsou v závěrečné přípravné fázi. Některá z nich zahajují provoz již o tomto víkendu a budou se rychle přidávat další. Informace ze zprávy by mohly povzbudit zájem o naše hory a motivovat veřejnost k rezervaci pobytů na českých horách. 

Více informací naleznete v této Tiskové zprávě.

 

Tisková konference u příležitosti blížící se zimní sezóny 2023/24 se uskutečnila v Praze 31.10.2023

Společná tisková konferenci Asociace horských středisek České republiky a agentury CzechTourism u příležitosti zahájení zimní sezóny 2023/24 na českých horách se uskutečnila 31.10.2023. V zasedací místnosti agentury CzechTourism v Praze vystoupila prezidentka AHS Kateřina Neumannová, ředitel AHS Libor Knot, odstupující ředitel agentury CzechTourism Jan Herget i nový ředitel CzT František Reismüller.

Akce se zúčastnily přes dvě desítky novinářů, kterým byli pro dotazy k dispozici i zástupci českých lyžařských areálů.

Více informací naleznete v tiskové zprávě Začátek zimní sezóny 2023-24, její příloze Investice a novinky do zimní sezóny i v navazujících prezentacích AHS ČR a Agentury CzechTourism.

 

Tiskový materiál o cyklistice na českých horách 

Materiál o cyklistice na českých horách zpracovala AHS ČR ve spolupráci s agenturou AMI Communications. 

Cílem vzniku tohoto dokumentu a následné publikace v médiích bylo upozornit před letními prázdninami na stále se rozšiřující služby pro cyklisty v našich horských střediscích.

 

Tisková konference AHS a agentury CzechTourism k zahájení letní sezóny 2023 na našich horách 

Tisková konference k nadcházející letní sezóně 2023 proběhla 25.4.2023 v Praze.  

S krátkou rekapitulací zimní sezóny a s investicemi a novinkami v horských střediscích před nadcházející letní sezónou 2023 seznámili přítomné zástupce médií prezidentka AHS Kateřina Neumannová a ředitel AHS Libor Knot. Prezentovány byly také výsledky průzkumu o postoji Čechů k našim horám a v rámci tiskové zprávy se k tématu vyjádřil i ředitel agentury CzechTourism Jan Herget. 

K dispozici je Tisková zpráva včetně grafické Přílohy Prezentace.

 

Tisková zpráva AHS ČR o průběhu a hodnocení zimní sezóny 2022/23, 4.4.2023

AHS ČR a agentura CzechTourism vydaly 4.4.2023 tiskovou informaci s vyhodnocením zimní sezóny 2022/23.  

Více informací nalezente v této Tiskové zprávě, související data a tabulky jsou v samostatné Příloze

Tisková konference AHS k zahájení letní sezóny 2023 na našich horách se uskuteční v úterý 25.4.2023. 

 

Tisková zpráva AHS ČR o aktuální situaci na horách, 1.2.2023

Zima se vrátila. Lyžařské areály v ČR jsou opět v dobré kondici a plně připravené na jarní prázdniny. Na českých horách je aktuálně v provozu 97 % skiareálů, ve střediscích opět fungují již dvě třetiny sjezdových tratí a dopravních zařízení. V posledních lednových týdnech se konečně na hory vrátilo sněžení i mrazy a dle předpovědí to tak má být i v průběhu února. Na jarní prázdniny tedy očekáváme plné spuštění sjezdových tratí.

Tiskovou zprávu naleznete zde.

 

Tisková konference AHS a agentury CzechTourism k zahájení zimní sezóny 2022/23 na našich horách 

Tisková konference k nadcházející zimní sezóně 2022/23 proběhla 1.11.2022 v prostorách CzechTourism v Praze.  

K dispozici je Tisková zpráva „Začátek zimní sezóny“ – včetně podporujících vyjádření psychiatra R.Honzáka a děkana Fakulty tělesné výchovy a sportu UK M.Petra a také doplňková TZ „Investice a novinky“

Prezentována byla také Infografika „Fakta o udržitelném provozu horských středisek“ ve variantě banner pro online, která je k dispozici i v tiskovém podkladu.

Údaje z Infografiky lze používat i jako samostatné odstavce: 1. Podpora regionů, 2. Technické zasněžování, 3. Úsporné technologie, 4. Klesající náročnost a 5. Horská střediska.

Infografika „Fakta o udržitelném provozu horských středisek“

 

Reklamí spot s Ester Ledeckou propagující české hory

Agentura CzechTourism získala Ester Ledeckou jako ambasadorku v rámci komunikace aktivní dovolené na českých horách. Rádi bychom nově vzniklého video, ve kterém zve Ester návštěvníky do našich hor, dostali mezi co nejvíce lidi, a proto vás chceme požádat o sdílení tohoto videa na vašich propagačních kanálech a webech jako pozvánku veřejnosti na české hory a novu sezonu.

Zde odkaz na video v češtině a také v anglické verzi.

 

Tisková konference AHS a agentury CzechTourism k zahájení letní sezóny 2022 na našich horách 

Tisková konference k nadcházející letní sezóně 2022 proběhla 3.5.2022 v prostorách CzechTourism v Praze.  

S investicemi a novinkami v horských střediscích, výsledky průzkumu o postoji Čechů k našim horám a podporou návštěvnosti ze strany CzechTourism seznámili přítomné zástupce médií prezidentka AHS Kateřina Neumannová, ředitel AHS Libor Knot a ředitelka odboru produktového managementu a regionální spolupráce agentury CzechTourism Veronika Janečková.

K dispozici je Tisková zpráva včetně grafické Přílohy a Prezentace.

Tisková zpráva o průběhu zimní sezóny 2021/22 - úterý 12.4.2022 

AHS ČR a agentura CzechTourism vydaly 12.4.2022 tiskovou informaci s vyhodnocením zimní sezóny 2021/22.  

Více informací nalezente v této Tiskové zprávě, související data a tabulky jsou v samostatné Příloze

 

Tiskové zprávy v souvislosti se zahájením a průběhem lyžařské sezóny 2021/22

Ve čtvrtek 17.2.2022 jsme vydali tiskovou zprávu s informacemi o podmínkách v našich lyžařských areálech - zde.

V úterý 21.12.2021 vydáváme tiskovou zprávu o aktuální situaci na horách včetně rekapitulace hlavních opatření v horských střediscích - zde. Součástí TZ je i tato infografika.

V pondělí 29.11.2021 jsme vydali tiskovou zprávu o blížící se zimní sezóně - zde.

V pátek 3.12.2021 jsme vydali tiskovou zprávu o zahájení provozu v některých střediscích - zde.

 

Vyjádření AHS k vydání mimořádného opatření pro lyžařské areály

Vláda ČR na svém zasedání 5.11.2021 schválila nové znění mimořádného opatření pro obchody a provozovny služeb (to bylo později upraveno do podoby krizového opatření), kde jsou v bodě II./10. popsána pravidla pro fungování lyžařských areálů na zimní sezónu. 

Základem je opatření, že kromě dětí do 12 let věku budou moci využít lanovky a vleky jen návštěvníci, kteří se prokáží platným certifikátem ON (Očkování, nebo prodělaná Nemoc). Kontrola dokladu ON bude probíhat při nákupu skipasu (v pokladně i v online prostředí). Výše uvedené neplatí pro děti do 12 let. Některé skupiny (mládež 12-18 let; rozočkovaní; kontraindikovaní) se budou moci prokazovat i platným PCR testem.

Celé znění krizového opatření naleznete zde. Uvádíme i stručný přehled pravidel v této infografice. K vydaným pravidlům vydala AHS krátké prohlášení.  

Pro členy AHS jsme zpracovali výkladová stanoviska k jednotlivým ustanovením mimořádného opatření pro skiareály.

 

Tisková online konference k zahájení zimní sezóny 2021/22, Praha, 3.11.2021

AHS ČR a agentura CzechTourism uspořádaly ve středu 3.11.2021 online tiskovou konferenci k nadcházející zimní sezóně. Obsahem tiskové konference bylo ohlédnutí za minulou zimní a letní sezónou, investice a novinky na zimu 20201/22, výsledky šetření mezi veřejností, ale také informace o připravenosti horských středisek na zimní sezónu stále ovlivněnou pandemií Covid-19. Na tiskové konferenci vystoupili prezidentka AHS ČR Kateřina Neumannová, ředitel AHS Libor Knot a ředitel odboru marketingu a zahraničních zastoupení CzechTourism František Reismüller. 

Na následujících odkazech naleznete celý Záznam z tiskové konferenceTiskovou zprávu, přílohu s přehledem novinek, Tiskovou zprávu CzechTourism a také související Prezentaci

 

Tisková zpráva AHS ČR k zahájení letní sezóny 2021

Prostřednictvím naší PR agentury vydala AHS na začátku července tiskovou zprávu, jejímž cílem bylo objektivně informovat o vývoji obsazenosti v českých horských střediscích a vyvrátit tak nepravdivý obraz o údajném přeplněnosti našich hor. Zpráva je k dispozici zde.

 

Tisková zpráva AHS ČR k ukončení zimní sezóny 2020/21 

AHS ČR a agentura CzechTourism uspořádaly ve čtvrtek 22.4.2021 online tiskovou konferenci k ukončení zimní sezóny a k nadcházející letní sezóně 2021. Obsahem tiskové konference byl komentář k průběhu a dopadům této zimy a informace o připravenosti horských středisek na letní sezónu. Online přenosu a debaty se zúčastnilo přes 15 zástupců médií.

Více informací nalezente v této Tiskové zprávě. Shlédnout budete moci (po zmenšní objemu dat po víkendu) také prezentační část tiskovky.

 

Žádáme vládu o vyjádření k otázce otevření lyžařských areálů v ČR.

9.2.2021

Svaz obchodu a cestovního ruchu, Česká unie cestovního ruchu a další organizace zaslaly jednotlivým ministrům dopis, ve kterém žádají vládu o vyjádření, zda a kdy bude umožněn provoz v lyžařských areálech v ČR. 

Náš požadavek považujeme za zcela legitimní, protože provozovatelé skiareálů jsou stále na provoz připraveni - jak po stránce technické, tak i personální a vzhledem k blížícímu se konci sezóny je třeba o případném zahájení provozu rozhodnout v nejbližších dnech.  

Celý dopis je k dispozici zde.

 

Komentář AHS ČR k jednání vlády ze dne 28.1.2021

Na včerejším zasedání Vlády ČR bylo rozhodnuto, že skiareály nebudou v provozu, a navíc se ukončuje provoz lanových drah i pro pěší a běžkaře.

Vyjádření AHS ČR k této věci si můžete přečíst zde.

 

Otevřený dopis členům vlády k otevření lyžařských areálů.

27.1.2021

Svaz obchodu a cestovního ruchu, Česká unie cestovního ruchu a další organizace zasílají otevřený dopis členům vlády, aby od 29.1.2021 umožnila provoz v lyžařských areálech v ČR. Celý dopis je k dispozici zde.

 

Komentář AHS ČR k jednání vlády ze dne 22.1.2021

Členové AHS nesouhlasí s pokračováním uzavírky lyžařských areálů v ČR a vyzývají vládu, aby skiareály otevřela nejpozději v pátek 29.1.2021.

Komentář k rozhodnutí vlády z 22.1.2021 si přečtěte zde.

 

Výzva členům Vlády ČR k otevření lyžařských areálů

19.1.2021

Významné subjekty cestovního ruchu, vrcholné sportovní organizace a samozřejmě i profesní asociace provozovatelů lyžařských areálů dnes vyzvaly Vládu ČR k otevření lyžařských areálů. Dopis i s argumentací naleznete zde.

 

Schválený kompenzační program pro lyžařské areály

11.1.2021

Rozhodnutí vlády, která dnes schválila kompenzační program pro lyžařské areály, samozřejmě vítáme. Jsme rádi, že vláda vyslyšela naše argumenty o specifičnosti podnikání v tomto sezónním oboru a odsouhlasila speciální program určený provozovatelům skiareálů, na jehož přípravě jsme se jako Asociace podíleli. 

Více informací v tiskové zprávě zde.

 

Více v tiskové zprávě zde.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo "metodiku" pro skiareály ve stupních PES

Pracovní skupina zástupců MPO, NSA, AHS a dalších organizací a samozřejmě MZd se již dříve shodla na rámcových pravidlech opatření pro skiareály v jednotlivých stupních PES. I když je třeba legislativně vycházet zejména z konkrétních znění jednotlivých usnesení vlády o mimořádných opatřeních, je dobré tato rámcová pravidla registrovat a používat je v opatřeních jednotlivých skiareálů. 17.12.2020 byla tato podkladová tabulka zveřejněna na stránkách MZd.

Chybně je v ní ale uveden maximální počet osob pro výuku v lyžařských školách - správně má být ve 4 stupni PES počet 5 osob + 1 instruktor (tak je uvedeno v příslušném usnesení vlády).

  

Vyjádření AHS k informaci pana ministra J. Blatného - 11.12.2020

Na dnešní tiskové konferenci (11.12.2020) pan ministr zdravotnictví J. Blatný mimo jiné hovořil o svých návrzích na režim přechodu do stupně č. 4 PES. Jedním z návrhů, o kterých bude vláda jednat v pondělí 14.12.2020, má být možnost fungování lyžařských areálů. Krátký komentář AHS k této věci naleznete zde.

 

Komentář AHS k jednání vlády 7.12.2020 - otevření lyžařských středisek v ČR

Na tiskové konferenci po jednání vlády 7.12. bylo sděleno, že metodika pravidel pro fungování skáiareálů v jednotlivých stupních PES nebyla projednána a vláda se nevyjádřila ani k avizovanému termínu otevření lyžařských středisek od18.12.2020. Komentář AHS k této věci naleznete zde.

 

Komentář AHS k otevření lyžařských středisek v ČR k 18.12.2020

Na tiskové konferenci 4.12. oznámil pan ministr Blatný, že skiareály se v ČR otevřou k 18.12.2020. Komentář AHS k této věci naleznete zde.

 

Komentář AHS k otevírání skiarálů v Evropě ve vztahu k České republice

Dne 2.12.2020 Rakousko oznámilo, jak bude rozvolňovat svá opatření proti Covid-19. Mimo jiné bylo rozhodnuto, že svoje skiareály otevře od 24.12.2020. Názor AHS, jestli to něco znamená pro Českou republiku, si můžete přečíst zde.

 

Vyjádření AHS ČR k zákazu užití lyžařských vleků a lanových drah veřejností

Vláda ČR přijala dne 30.11.2020 usnesení, ve kterém zakazuje s účinností ode dne 3. prosince 2020 do dne 12. prosince 2020 užití lanovek a vleků veřejností. Vyjádření AHS ČR k této věci naleznete zde.

 

Tisková zpráva - iniciativa na zákaz provozu skiareálů přes vánoční svátky

Italský premiér vyzval alpské země, aby v důsledku pandemie nechaly raději na vánoční svátky svá horská střediska uzavřena, a dokonce navrhuje koordinovaný postup na půdě EU. Jsme jednoznačně toho názoru, že tuto výzvu by Česko mělo odmítnout. Důvody pro naše stanovisko jsme prostřednistvím střešních organizací cestovního ruchu vyjádřili v této tiskové zprávě.

 

Tisková online konference k zahájení zimní sezóny 2020/21 Praha, 21.10.2020

AHS ČR a agentura CzechTourism uspořádaly ve středu 21.10.2020 online tiskovou konferenci k nadcházející zimní sezóně. Obsahem tiskové konference byly jednak tradiční témata - investice a novinky na zimu 2020/21, ale také informace o připravenosti horských středisek na zimní sezónu ovlivněnou pandemií Covid-19. Na tiskové konferenci vystoupili prezidentka AHS ČR Kateřina Neumannová, ředitel CzechTourism Jan Herget a ředitel AHS Libor Knot.

Na následujících odkazech naleznete celý Záznam z tiskové konferenceTiskovou zprávu, přílohu s přehledem novinek a také související Prezentaci

Výběr z publikovaných textů v týdnu po tiskové konferenci najdete zde.    

 

Tisková zpráva AHS ČR - Snížení sazby DPH na lyžařské vleky - 25.5.2020

Vláda dne 25.5.2020 schválila návrh na snížení sazby DPH na jízdné na lyžařských vlecích z 15% na 10% a došlo tak ke sjednocení sazby, která je na této nižší úrovni platná na lanové dráhy od 1.2.2019.

Jsme velmi rádi, že se nám společně s partnery ze SOCR ČR a Fóra CR podařilo shromáždit dostatečné argumenty a podporu od spolupracujících institucí tak, že se podařilo k této věci získat pozitivní stanovisko paní ministryně Schillerové a Ministerstva financí ČR. Tiskovou zprávu naleznete zde.  

 

Analytická čísla o stavu cestovního ruchu v ČR

 

Tisková zpráva AHS ČR - 23.4.2020

K ukončení zimní sezóny 2019/20 se tentokrát nemohla uskutečnit tradiční tisková konference, AHS ČR tedy vydala tuto tiskovou zprávu.

 

Opatření vlády proti koronaviru ze dne 10.3.2020 se nevztahují na lyžařské areály

Poskytujeme základní informace k aktuálním opatřením vlády v souvislosti se sířením nákazy koronaviru. Na stránkách Ministerstva zdravotnictví je již aktuálně k dispozici text „Mimořádného opatření“ . Z textu opatření vyplývá obecný rozsah zákazu i jeho časová účinnost.

Po konzultaci věci se spolupracující advokátní kanceláří jsme toho názoru, že na běžný provoz lyžařského areálu předmětné opatření nedopadá a tento provoz tak není třeba podle našeho názoru v souvislosti s tímto mimořádným opatřením zatím nikterak omezovat. Stejný závěr platí i pro poskytování stravovacích a ubytovacích služeb. Zároveň však upozorňujeme, že pod definici aktuálně zakázaných veřejných akcí, mohou spadat některé jednorázové doprovodné akce běžně pořádané ve skiareálech, tzn. typicky různé propagační akce k prezentaci různých výrobků a služeb, hudební akce, akce rádií či sportovních klubů apod.

Shora uvedené závěry byly víceméně potvrzeny i politickými prohlášeními na tiskové konferenci vlády ČR po zavedení mimořádného opatření, jejíž záznam je k dispozic např. na webu novinky.cz, kdy se jedná zejména o čas 12.35 až 14.35 a následně o prohlášení ministra zdravotnictví přímo k otázce opatření pro lyžařské areály v čase 42.30 až 43.40.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci mimo jiné řekl: "Lyžařských vleků se toto opatření netýká, není to jednorázová akce, kde by se shromažďoval nějaký větší počet lidí na jednom místě. Vleky jsou nástroj, jak se člověk může dostat na sjezdovku, tedy není to skutečně tento případ a na vleky se bezesporu toto nevstahuje. My neomezujeme sportování, omezujeme sporovní akce, které mají počet lidí nad 100 na jednom místě."

 

Tisková zpráva AHS ČR - 20.2.2020 

K aktuálním podmínkám v českých lyžařských střediscích jsme vydali tuto tiskovou zprávu

 

Tisková zpráva AHS ČR - 16.1.2020 

K situaci na našich horách byla vydána tisková zpráva, jejíž znění naleznete zde.

 

Dílčí výsledky výzkumu VÚV Praha hodnotící dopady technického zasněžování

Na podzim 2019 vyšel v odborném časopise VTEI článek - dílčí zpráva z výzkumu „Dopad technického zasněžování na toky v Krkonoších“, který zpracovává Výzkumný ústav vodohospodářský Praha. Článek obsahuje zajímavé závěry se kterými se můžete seznámit zde.

 

Fakta o technickém zasněžování, aneb udržitelnost zimního cestovního ruchu v ČR

Do grafické podoby jsme dali základní informace o některých apektech výroby technického sněhu - otevřená debata o zasněžování nám může pomoci pochopit, že zasněžování není nic, čeho bychom se měli obávat. Obrázek níže si můžete stáhnout zde.

Vyjádření AHS ČR - Fakta o technickém zasněžování (Mýty a skutečnost o zasněžování sjezdových tratí) 

V souvislosti s mediálními výstupy o údajné všeobecné škodlivosti dopadů používání technického zasněžování, jsme k této problematice aktualizovali naše dřívější vyjádření Fakta o technickém zasněžování.

 

Tisková konference k zahájení zimní sezóny 2019/20 Praha, 4.11.2019

AHS ČR a agentura CzechTourism uspořádaly v pondělí 4.11.2019 tiskovou konferenci k nadcházející zimní sezóně. Hlavními tématy byly novinky na zimu 2019/20, výsledky průzkumu Češi a zimní dovolená a také informace související s investicemi do šetrných technologií. Na tiskové konferenci vystoupili prezidentka AHS ČR Kateřina Neumannová, ředitel CzechTourism Jan Herget a ředitel AHS Libor Knot.

Na následujících odkazech naleznete Tiskovou zprávu, přílohu s přehledem novinek a také infografický materiál Fakta o technickém zasněžování.  

 

Tisková zpráva ke Konferenci horských středisek a valné hromadě AHS ČR. Prezidentkou AHS ČR se stala Kateřina Neumannová. Praha, 21.5.2019 

Konference horských středisek ČR se uskutečnila ve Špindlerově Mlýně dne 15.5.2019 (více o akci v sekci Z činnosti AHS - Pořádání konferencí). Následující den na tuto akci navázala valná hromada AHS ČR, na které byla zvolena nová prezidentka AHS ČR. K oběma událostem byla vydána tato Tisková zpráva.

 

Tisková konference k ukončení zimní sezóny 2018/19, Praha 11.4.2019

AHS ČR ve spolupráci s agenturou CzechTourism uspořádaly v prostorách mediálního centra Orbis agentury CzechTourism tiskovou konferenci ke končící zimní sezóně 2018/19.

Zde je k dispozici tisková zprávaprezentace AHS a prezentace CzechTourism

 

Tisková konference k zahájení zimní sezóny 2018/19, Praha, 6.11.2018

V prostorách mediálního centra Orbis agentury CzechTourism proběhla ve čtvrtek 6.11.2018 tradiční tisková konference k nadcházející zimní sezóně. Akce se uskutečnila ve spolupráci AHS ČR a agentury CzechTourism.  

Tiskovou zprávu z konference naleznete zde.

 

Tisková konference k ukončení zimní sezóny 2017/18, Praha 10.4.2018

AHS ČR ve spolupráci s agenturou CzechTourism uspořádaly v prostorách mediálního centra Orbis agentury CzechTourism tiskovou konferenci ke končící zimní sezóně 2017/18. 

Za účasti zástupců médií a lyžařských areálů zazněly informace o průběhu zimní sezóny 2017/18, o návštěvnosti, tržbách a jejich porovnání s minulými lety. Zmíněny byly dopady investic z minulých sezón i chystané projekty na příští rok. Prezentovány byly i některé další projekty (např. CzechSkipass, nebo Hodnocení horských středisek ČR) a samozřejmě i informace o blížící se letní sezóně 2018.

Zde můžete najít tiskovou zprávu, případně pro informaci i pozvánku.

 

 

Vyjádření AHS ČR - Mýty a skutečnost o technickém zasněžování sjezdovek

V souvislosti s mediálními výstupy o údajné škodlivosti dopadů používání technického zasněžování, jsme zpracovali k této problematice následující vyjádření  Mýty a skutečnost o technickém zasněžování sjezdových tratí 

 

Vyjádření AHS ČR - přenositelnost jízdenek 

Problematiku přenositelnosti časových jízdenek - skipasů sledujeme dlouhodě. Bohužel se v médiích v poslední době objevily zavádějící a nepravdivé informace o tom, že všechny jízdenky lze volně předat, nebo prodat. Proto jsme zpracovali následující vyjádření k této věci.

 

Tisková konference k zahájení zimní sezóny 2017/18, Praha, 2.11.2017

V prostorách mediálního centra Orbis agentury CzechTourism proběhla ve čtvrtek 2.11.2017 tradiční tisková konference k nadcházející zimní sezóně. Akce se uskutečnila ve spolupráci AHS ČR a agentury CzechTourism.  

Kromě ohlédnutí za letní sezónou 2017 byly představeny zejména hlavní novinky, které se v lyžařských areálech chystají na tuto zimu. Zástupci médií byli také informováni o předpokládaném vývoji v cenách skipasů, které lze na tuto sezónu předpokládat.

Tiskové konference se kromě zástupců médií a členských organizací AHS ČR zúčatnili také představitelé Agentury CzechTourism, včetně paní ředitelky Moniky Palatkové. Mimo jiné přítomné informovali o chystané kampani na podporu návštěvnosti našich hor.

Více informací naleznete v tiskové zprávě zde

 

Tisková konference k ukončení zimní sezóny 2016/17, Praha 10.4.2017

AHS ČR ve spolupráci s agenturou CzechTourism uspořádaly v prostorách mediálního centra Orbis agentury CzechTourism tiskovou konferenci ke končící zimní sezóně 2016/17. 

Zde můžete najít tiskovou zprávu, případně pro informaci i pozvánku.

 

Tisková konference k zahájení zimní sezóny 2016/17, Praha 1.11.2016

AHS ČR ve spolupráci s agenturou CzechTourism uspořádaly v prostorách mediálního centra Orbis agentury CzechTourism 1.11.2016 tiskovou konferenci k nadcházející zimní sezóně. 

Kromě ohlédnutí za letní sezónou 2016 byly představeny zejména hlavní novinky, které se v lyžařských areálech chystají na tuto zimu. Zástupci médií byli také informováni o předpokládaném vývoji v cenách skipasů, které lze na tuto sezónu předpokládat.

Tiskové konference se zúčastnily na dvě desítky novinářů a kromě zástupců AHS ČR také představitelé Agentury CzechTourism, včetně paní ředitelky Moniky Palatkové. 

Zde můžete najít celou tiskovou zprávu.

 

Tisková konference k ukončení zimní sezóny 2015/16, Praha 14.4.2016

AHS ČR ve spolupráci s agenturou CzechTourism uspořádaly v prostorách mediálního centra Orbis agentury CzechTourism tiskovou konferenci k právě ukončené zimní sezóně. 

Zde můžete najít tiskovou zprávu za akce a také prezentaci.  

 

Tisková zpráva k lyžařským podmínkám na našich horách - 16.3.2016

Abychom upozornili na stále výborné podmínky k lyžování v našich střediscích, vydali jsme tuto tiskovou zprávu.

 

Tisková zpráva k situaci na našich horách - 7.1.2016

V souvislosti se zlepšenými podmínkami k lyžování jsme pro média vydali tuto tiskovou zprávu.

 

Tisková konference k zahájení zimní sezóny 2015/16, Praha 11.11.2015

Tiskovou konferenci v hotelu Modrá růže v Praze uspořádaly dne 11.11.2015 společně Agentura CzechTourism a AHS ČR. Kromě ohlédnutí za letní sezónou byly představeny zejména hlavní novinky, které se v lyžařských areálech chystají na tuto zimní sezónu, od zástupců CzechTourism zazněly informace o projektu "Česko - naše destinace" a s hlavními výsledky analýzy návštěvnosti českých horských středisek seznámili přítomné odborníci z KPMG Česká republika.

Na následujících odkazech můžete získat tiskovou zprávu AHS ČR o novinkách na zimu, celkovou tiskovou zprávu Czechtourismu o kampani Česko - naše destinace a o výsledcích analýzy návštěvnosti. Dále jsou k dispozici prezentace AHS ČR, prezentace Czechtourism, prezentace KPMG. Pozvánka s programem je zde.

 

Tisková zpráva z konference AHS, Praha 4.6.2015

AHS ČR ve spolupráci s Institutem pro veřejnou diskuzi uspořádal 4.6. 2015 konferenci s názvem "Konkurenceschopnost českých horských středisek"

V rámci této akce byla vydána i tisková zpráva.

 

AHS ČR uspořádala dne 7. 4. 2015 tiskovou konferenci u příležitosti ukončení zimní sezóny 2015/15. 

Zde můžete najít tiskovou zprávu za akce a také prezentaci.  

 

"I přes rozmary počasí se podmínky na sjezdovkách rychle vylepšují", TZ ze dne 14.1.2015

Na začátku ledna počasí nedává zapomenout na loňskou zimu, ale lyžování je přitom velmi dobré! TZ naleznete zde.

 

Tisková zpráva "Zlepšující se podmínky na horách" ze dne 29.12.2014

Po Vánočních svátcích se počasí konečně umoudřilo a informujeme média a veřejnost o rychle se zlepšujících podmínkách na našich horách. Tisková zpráva je zde.

 

Tisková zpráva "Informace o horských střediscích" ze dne 22.10.2014

Touto informací znovu poukazujeme na existenci Asociace horských středisek ČR a médiím nabízíme možnost získávat od nás obsáhlé a přesné informace. Zpráva je k dispozici zde.

 

AHS ČR ve spolupráci s Agenturou CzechTourism uspořádaly 4.11.2014 tiskovou konferenci na téma "Zimní sezóna 2014/15"

Program akce je k dispozici zde.

Z tiskové konference byly vydány celkem tři tiskové zprávy:

1. TZ - Novinky na sezónu 2014/15, Ceny skipasů, Projekt Czech Skipass, Limity rozvoje horských středisek a Informace o horách.

2. TZ - Projekty Agentury CzechTourism na kterých spolupracuje AHS ČR

3. TZ - Novinky a investice jednotlivých lyžařských středisek před sezónou 2014/15. K dispozici informace od 17 středisek.

 

Tisková zpráva z konference AHS, Praha 28.4.2014

AHS ČR ve spolupráci s Institutem pro veřejnou diskuzi uspořádal 28.5. 2014 konferenci s názvem "Jaká je současnost a budoucnost horských středisek v Čechách?"

V rámci této akce byla vydána i tisková zpráva.

 

Tisková konference AHS, Praha 8.4.2014

Tématem bylo ohlédnutí za lyžařskou sezónou 2013/14 na našich horách. Nastoleny byly otázky - jaká byla právě skončená lyžařská sezóna? Co ukázal první půlrok fungování Asociace horských středisek ČR a kam směřují její další plány? 

Tiskovou zprávu naleznete zde, grafická příloha s grafy je k dispozici zde.

 

Tisková zpráva 31.1.2014

Na českých horách jsou v provozu již téměř všechny lyžařské areály

Díky mrazivému počasí jela v posledních dnech všechna zařízení na výrobu umělého sněhu naplno a lyžařské podmínky na tuzemských horách jsou nyní vynikající Zatímco ještě před deseti dny bylo otevřeno jen 65% skiareálů, teď je to již plných 95%.,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR.

Na tento víkend se chystá otevření dalších sjezdovek. Oproti polovině ledna se možnosti lyžování rozšířily a více než 100 km sjezdových tratí a znovu se otevřelo přes 160 lanovek a vleků.  

Je výborné, že současně se zahájením jarních prázdnin našich školáků jsme se na českých horách dočkali plného provozu lyžařských středisek. Na návštěvníky čeká nejen kvalitní lyžování, včetně večerního lyžování a otevřených snow parků, ale naplno se rozjíždí i různé doprovodné akce. Na mnoha místech je připraveno například testování lyží, závody pro veřejnost, nebo zábavné soutěže pro děti.

 

Další informace:

Libor Knot, ředitel AHS

libor.knot@ahscr.cz

Tel.: 603157817

 

Tisková zpráva 24.1.2014

Na české hory se vrátil sníh a lyžuje se

„Lyžařské podmínky na našich horách se rapidně vylepšují. Přírodního sněhu sice napadlo jen asi 5 až 25 cm, ale mrazivé dny umožňují umělé zasněžování, takže sjezdovky se rychle vylepšují,“ říká Libor Knot z Asociace horských středisek ČR. Od začátku tohoto týdne jsou provozovatelé lyžařských středisek opět v pohotovosti, protože je to v lednu poprvé, co mohou spustit sněžná děla.

V provozu jsou všechna střediska Asociace horských středisek ČR, která tvoří většinu z těch nejkvalitnějších pěti a čtyř hvězdičkových areálů v ČR.

Z celkového počtu 110 skiareálů sledovaných na portálu holidayinfo.cz je v provozu 76 z nich, tedy okolo 70%. Některá střediska sice v tuto chvíli nejedou na svou plnou kapacitu, ale situace se rychle lepší – jen za poslední dva dny se otevřelo pro veřejnost přes 15 km sjezdovek a znovu se spustilo na 30 vleků.

 

Předpověď počasí na tento víkend slibuje slunečné počasí, takže návštěvě hor nic nebrání. Mrazivé počasí a sněžení má navíc nějakou dobu vytrvat, takže můžeme doufat, že se na českých horách brzy dočkáme plného provozu lyžařských středisek.  

 

Další informace:

Libor Knot, ředitel AHS

libor.knot@ahscr.cz

Tel.: 603157817

 

Tisková zpráva 27.12.2013

 
  Na českých horách se lyžuje

„Lyžařské podmínky na našich horách jsou překvapivě velmi slušné, a to i přes nepřízeň počasí,“ říká Libor Knot z Asociace horských středisek ČR. V posledním týdnu chyběly na horách srážky a vinou inverzního počasí se v lyžařských areálech nedalo kvůli teplotám ani dostatečně využívat umělé zasněžování, nicméně přírodní sníh a několik mrazivých nocí ze začátku prosince stačily k tomu, že si lyžaři mohou přijít na své.

Zimní sezónu již zahájila všechna střediska Asociace horských středisek ČR, která tvoří většinu z těch nejkvalitnějších pěti a čtyř hvězdičkových areálů v ČR. Z této kategorie lyžařských skiareálů čítající 30 středisek je v tuto chvíli mimo provoz pouze jediné.

Z celkového počtu 110 skiareálů sledovaných na portálu holidayinfo.cz je v provozu 83 z nich, tedy více než 75%. Mnoho středisek sice v tuto chvíli nejede na svou plnou kapacitu, ale ač je to při pohledu z našich nížin těžko k uvěření, v provozu je většina sjezdovek.

I přestože jsou podmínky k lyžování omezené, stále se do českých hor vyplatí vydat za odpočinkem, čerstvým vzduchem a zimní pohodou. Střediska například provozují sáňkařské dráhy, stříkají ledová kluziště a upravují běžecké tratě. Zimní dovolenou můžete navíc doplnit i méně tradičními aktivitami, jako jsou tenis, bowling, nebo odpočinek ve welness centru.

Od poloviny příštího týdne navíc slibují meteorologové mrazivé noci. Příznivá předpověď počasí na další dny dává tušit, že na plný provoz českých hor již nebudeme dlouho čekat.

 

Další informace:

Libor Knot, ředitel AHS

libor.knot@ahscr.cz

Tel.: 603157817

 

Praha, 15.10.2013

Provozovatelé horských středisek spojují své síly, založili novou asociaci

S cílem prosazovat společné zájmy založilo čtrnáct největších hráčů na trhu Asociaci horských středisek České republiky. Nové profesní sdružení bude usilovat o vytvoření co nejlepších podmínek pro rozvoj cestovního ruchu a lyžařského průmyslu na českých horách.   

„Funkční profesní organizace tohoto typu v Česku chyběla. Uvědomili jsme si to, když jsme řešili pronájem našich lyžařských středisek. Chtěli jsme je pronajmout na dvacet let, ale část sjezdovek je na státních pozemcích, které může stát ze zákona pronajmout na osm let.  To je příklad problémů, které řešíme,“ řekl prezident Jiří Bis, který v AHS zastupuje Českou unii sportu, majitele tří velkých krkonošských skiareálů. „Horská střediska pro svůj rozvoj potřebují silné sdružení, které je bude reprezentovat při jednání se státem, krajskými samosprávami a státními institucemi,“ uvedl Bis.

Asociace horských středisek ČR se chce zaměřit hlavně na hájení zájmů svých členů v oblasti tvorby legislativy. Pomáhat bude také při propagaci horských středisek a služeb v nich poskytovaných, při zkvalitnění výměny statistických údajů, informací a dat o fungování horských středisek a jejich návštěvnosti nebo při získávání zkušeností ze zahraničí. Sdružení bude spolupracovat i s dodavateli horských technologií a zařízení.

„Chceme, aby pobyt na českých horách byl pro všechny návštěvníky co nejpříjemnější. K tomu ale potřebujeme odpovídající podmínky. Málokdo si uvědomuje, že horský cestovní ruch představuje významnou část turistického průmyslu v Česku, zaměstnává řadu lidí, přináší nemalé peníze do státního rozpočtu. Stát z nich ale do horských regionů nevrací téměř nic.“ vysvětlil důvody vzniku Asociace Richard Kirnig, majitel společnosti Mega Plus, která provozuje Skiareál Černá Hora – Pec.

Asociaci založilo čtrnáct velkých horských středisek, které svým obratem představují významnou většinu českého trhu. Zastoupeny jsou všechny horské oblasti. Na ustavující valné hromadě nechyběli zástupci významných center ze Špindlerova Mlýna, Janských Lázní, Pece pod Sněžkou, Dolní Moravy, Lipna, Špičáku na Šumavě nebo Klínovce.

„Počítáme, že počet členů do budoucna poroste. Zájem o vstup do asociace mají také další areály, ale i instituce a firmy. Chceme spolupracovat se všemi, kteří mají na srdci dobro českých hor,“ prozradil prezident Asociace horských středisek ČR Jiří Bis.

Seznam zakládajících členů a jména osob zvolených do orgánů AHS jsou přílohou této tiskové zprávy.

Další informace:

Libor Knot, ředitel AHS

libor.knot@ahscr.cz

Tel.: 603157817